Twoja przeglądarka nie obsługuje Java Scriptu. Włącz obsługę JS by móc obejrzeć stronę we właściwej formie

FAQ

Czym jest chrapanie?

Jeżeli chrapiesz lub mieszkasz z kimś, kto chrapie, doskonale wiesz jak ważny jest zdrowy, mocny sen. Prawie połowa osób dorosłych chrapie przynajmniej od czasu do czasu. Jedna osoba na cztery chrapie niemal każdej nocy.

Chrapanie zakłóca normalny sen i powoduje, że odpoczynek nocny staje się niewystarczający i nieefektywny. Trudniej jest się nam skoncentrować, a zmęczenie wpływa bardzo negatywnie na efektywność w pracy czy zdolność prowadzenia samochodu.

Chrapanie jest najczęstszą dolegliwością występującą w czasie snu.

Jest to zjawisko akustyczne, które związane jest z drganiami wiotkich części gardła, przede wszystkim podniebienia miękkiego i języczka.

Podczas snu dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła, podniebienia miękkiego. Cieśń gardła zwęża się i w związku z tym przepływające powietrze może dodatkowo wprawiać elementy gardła w drgania.
Bardzo ważna jest prawidłowa drożność nosa. Można to zaobserwować w czasie zwykłego przeziębienia, kiedy dochodzi do zablokowania nosa. Wynikiem takiej blokady jest nasilone chrapanie!
Statystycznie częściej chrapią mężczyźni. Szacuje się, że chrapie nawet 70% z nich. W Polsce jest to około 8 milionów dorosłych ludzi. Większość z nich wydaje tylko irytujące dźwięki, o różnym natężeniu, które mogą być przerywane zmianą pozycji ciała, inni chrapią zawsze i w każdej pozycji.

Chrapanie nie jest zupełnie obojętne dla chorego. Nieprawdą jest, że chrapiący przede wszystkim szkodzi osobom, które przez niego nie mogą zmrużyć oka! Podczas chrapania dochodzi do gorszego dotlenienie organizmu, a po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwać może bóle głowy, zmęczenie, senność. Najnowsze prace potwierdzają, że samo chrapanie nie pozostaje bez wpływu na serce i naczynia – może powodować podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego, wpływać negatywnie na układ sercowo-naczyniowy.

 

wróć do spisu wróć do spisu pytań

 

 

 

© All Right Reserved. Design by Broad Com.

Millemedica
Mille Medica Centrum Laryngologii i Alergologii
ul. Lanciego 13, 02-792 Warszawa
www.millemedica.pl
Materiał wydrukowany ze strony www.chrapanie-bezdech.pl
Wszelkie prawa zatrzeżone. Przedruk jak również inne wykorzystanie bez zgody autorów jest łamaniem praw autorskich.
Wiadomości zawarte na stronie, są tylko omówieniem tematu. W celu uzyskania dalszych informacji na temat leczenia chrapania i bezdechów należy skonsultować się z lekarzem.