Twoja przeglądarka nie obsługuje Java Scriptu. Włącz obsługę JS by móc obejrzeć stronę we właściwej formie

FAQ

Po co wykonywać badanie nocne?

Badanie nocne konieczne jest aby określić czy u Pacjenta chrapiącego występują bezdechy. Jest to niezbędne przed rozpoczęciem leczenia, ponieważ sposób postępowania z osobą chrapiącą jest nieco inny niż w przypadku chorego z bezdechami (patrz: schemat leczenia).

Badanie pulsoksymetryczne
Badanie pulsoksymetryczne jest podstawowym, prostym i najtanszym badaniem służącym ocenie zaburzeń oddychania podczas snu.
Jest nieinwazyjną metodą oznaczania wysycenia krwi tętniczej tlenem. Dzieki badaniu ocenia się przede wszystkim saturację – czyli wysycenie hemoglobiny tlenem.
Urządzenie emituje dwie długości światła i na podstawie różnego stopnia pochłaniania światła przez utlenowaną i odtlenowaną hemoglobinę, w bardzo precyzyjny sposób określany jest stopień wysycenia krwi tlenem.
Używany przez nas aparat firmy Konica-Minolta został w 2006 roku zarejestrowany przez amerykańską agencję ds. rejestracji leków i urządzeń medycznych – FDA (Food and Drug Administration), jako urządzenie do skriningowych badań snu.

Co ocenia badanie pulsoksymetryczne?
Badanie trwa całą noc i przede wszystkim rejestruje wysycenie krwi tętniczej tlenem. W sytuacji, gdy występuje bezdech, lub spłycenie oddychania, na przykład w trakcie chrapania, dochodzi do spadku ilości tlenu we krwi. Takie właśnie spadki są rejestrowane przez urządzenie.

Czy każdy spadek saturacji jest niebezpieczny?
U większości z nas podczas snu mogą występować pojedyncze spadki saturacji. Za normę uważa się występowanie do 30 spadków saturacji w trakcie 6-godzinnego snu. Jeśli spadków saturacji jest znacznie więcej, jest to niebezpieczne dla zdrowia.

Co zrobić jeśli w badaniu wyszła duża ilość spadków saturacji?
Osoby, które w badaniu pulsoksymetrycznym uzyskały dużo więcej niż 30 spadków saturacji w czasie nocy, powinny być poddane pełnemu badaniu snu, tak zwanej polisomnografii. To badania ostatecznie oceni stopień nasilenia choroby i jest niezbędne do zaplanowania optymalnego leczenia.

 

Czytaj też: Jak leczymy chrapanie i bezdechy?

 

wróć do spisu wróć do spisu pytań

 

 

 

© All Right Reserved. Design by Broad Com.

Millemedica
Mille Medica Centrum Laryngologii i Alergologii
ul. Lanciego 13, 02-792 Warszawa
www.millemedica.pl
Materiał wydrukowany ze strony www.chrapanie-bezdech.pl
Wszelkie prawa zatrzeżone. Przedruk jak również inne wykorzystanie bez zgody autorów jest łamaniem praw autorskich.
Wiadomości zawarte na stronie, są tylko omówieniem tematu. W celu uzyskania dalszych informacji na temat leczenia chrapania i bezdechów należy skonsultować się z lekarzem.